21. ULUSLARARASI BİLİŞİMCİ MARTI PROJELERİ BAŞLADI.

TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN 101. YILINDA ORTAK AKIL ÇALIŞMASI OLAN, ÖDÜLLÜ “İMECE HALKALARI” YÖNTEMİYLE YÜRÜYEN PROJEMİZİN ÖDÜL TÖRENİ 3 ARALIK 2024 TARİHİNDE HİNDİSTAN’DA OLACAK.

Projemiz 21. yılına başlıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin 101. Kuruluş yıldönümünde katılımcılardan daha yaratıcı ve yenilikçi çözüm yolları olan, paydaş gruplarının arttırıldığı “Ortak Akla” dayalı  projeler bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl; yurt dışından 4, ülkemizden 6 proje ekibi katıldı. Bir ekip 2. yılına bu yıl devam ederken, 4 tamamlanmış ve 5 de maalesef tamamlanamamış proje oldu. Bunu bir yerel yönetimle yaşamış olmak bizi hem üzdü hem de ders çıkarmamıza neden oldu! Projemiz rehberli (guided) de olsa kurum liderlerinin adanmışlığı ve desteği çok önemli; projeye olduğu kadar ekiplerine de güvenip inanmaları, onları yalnız ve korumasız bırakmamaları gerekiyor!

Microsoft Türkiye’nin desteğiyle 2004-2009 yılları arasında uçan Bilişimci Martılarımız, 2010 yılından bu yana kendi kanatlarıyla uçuyor. Şimdiye dek 500’den fazla ekibin projesini tamamladığı projede; 35 dünya ülkesinin içinde yer aldığı “World Council for Total Quality and Excellence in Education (WCTQEE)”, UNESCO Barış Eğitimi Ödüllü dünyanın en büyük okulu olan “City Montessori School (CMS)”, “Nepal QUEST”, “Human Dignity Network” ve ülkemizden de Yenilikçi İmece Derneği (YİMEDER) ve Sarıyer Kent Konseyi Eğitim çalışma Grubu başta olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşları yanımızda yer alıyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

BU PROJE BENZERLERİNDEN NEDEN FARKLI?*  
– O Türkiye’den başlayan, Türkiye kaynaklı bir proje. Üstelik yüzyüze ve uzaktan eğitimle yol alıyor.
– O bir ekip çalışması ve İMECE ile yürüyor. Yöntemi Dünya Bankasının “2005 Türkiye Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Yarışmasında ödül alan ; “İmece Halkaları”, analitik çözüm yolları ile sorun çözme temelli işliyor.
– Çağın gerekleri ve sorunların değişimi nedeniyle statik ve katı değil, sürekli değişip iyileşiyor.
– O yönlendirmeli bir proje: Adım adım, neyi, ne zaman yapacağınız belli. Belli aralıklarla yol haritanızın farklı adımlarınızı bizimle paylaşmanız projede kaybolmamanızı sağlıyor.

-Belli zamanlarda Zoom toplantılarıyla tüm ekipleri bir araya getiren ve küresel çözümlere yönelten çok farklı bir proje.
Teknoloji odaklı bir proje. Kayıt, iletişim, araştırma, veri toplama, veri çözümleme ve paylaşım amaçlı.
Öğrenmek, hayal etmek, üretmek, icat etmek  ve başarıyı paylaşmak amaçlı bir çalışma. Ödül ve/ya başarısızlık kaygısı yok.
– Başarı sertifikanızı ister e-ortamda, ister okulunuzda düzenleyeceğiniz Ödül Töreninde veya Aralık 2024 tarihinde Hindistan’daki CMS’de almanız mümkün.

HEDEF:
Bu projelerle hedeflediğimiz genel anlamda nitelikli, çağdaş, yenilikçi ve ekip ruhunu kavramış yeni kuşaklara destek vermek. 1 Kasım 2023 tarihinde başlayan kayıtlar, 5 Şubat 2024 tarihinde sona erdi. Projelerin bitiş tarihi ise; 17 Haziran 2024.  

BU YILIN PROJE KONULARI:
Bu yıl 1 temel sorun alanı belirledik: SOSYAL SORUMLULUK VE GÖNÜLLÜLÜK.
ANCAK bu ana konuyu temel alan çok yönlü konu seçimi mümkün.
Örneğin;  
1. Sağlıkta sosyal sorumluluk ve gönüllülük,
2. Eğitim’de Özellikle Köy Enstitüleri ve Millet okulları, Halk Evleri gibi konularda sosyal sorumluluk.
3. Çevre ve iklim  sorunlarında sorumluluk ve gönüllülük.
4. Engellilik konusunda sorumluluk ve gönüllülük.
5. Edebiyat ve Sanatla ilgili sorumluluk.
6. Yerel yönetimlerin sorumluluk ve gönüllülük çalışmaları.
7. STK’ların sosyal sorumluluk ve gönüllülük çalışmalarının iyileştirilmesi.
8. Vatandaşlık sorumluluğu ve gönüllülüğü.
9. Teknoloji konusunda gönüllülük ve sorumluluk.
10. Tarımda sosyal sorumluluk ve gönüllülük vbg.

SLOGANLARIMIZ: GENÇLERİ YETKİLENDİRMEK & YETKİNLEŞTİRMEK ESAS HEDEFİMİZ.
                              KENDİMİZLE YARIŞ, BAŞKALARIYLA İŞBİRLİĞİ YAP. ASLA KIRICI VE YIKICI OLMA!

YÖNTEM:
Projemiz; “Planla, Uygula, Kontrol ederek Önlem al” felsefesi anlamına gelen “PUKÖ” Döngüsüne uygun olarak yürütülür.

Kayıt yaptıran ekip üyelerine ilk eğitimi sanal veya yüzyüze ortamda projenin tasarımcısı ve koordinatörü Hayal KÖKSAL verir ve yıl boyu yönlendirmelerine devam eder. Proje bitirildikten sonra tüm yapılanlar ve gerçekleştirilen değişim yaş grubuna göre; Web sayfası, Blog veya sadece PPT olarak paylaşılır. 

İlk değerlendirme sonunda akran ve jüri değerlendirmesine katılmaya hak kazanan projeler yaz aylarında 2 ay süren bir değerlendirme sürecine girer. Bu sürece giren her proje “Başarılı” sayılır ve “Başarı Sertifikası” alırlar. Bu projede para veya hediye gibi maddi ödül yoktur. Kazanılan bilgi, beceri, imece ruhu ve uluslararası tanınma en büyük kazanç olarak algılanır. Ödül törenleri kurum yetkililerince yapılan görüşmelerle kurumda, Hindistan’da veya sanal ortamda yapılır. Projeye katılmak isteyen ekipler Yenilikçi İmece Derneği’ne (YİMEDER) belli bir miktar bağış yaparlar.

Şimdiye dek ağırlıklı olarak ulusal ve uluslararası K-12 okulları, üniversiteler, TEGV-TOFD gibi STK’ların yönlendirdiği 500’den fazla Bilişimci Martı projesi tamamlandı. Yalnızca Türkiye’den değil Hindistan’dan, Nepal’den, ABD’den, Birleşik Krallık’tan, Güney Afrika’dan, Tayland’dan, Kıbrıs ve Sri Lanka’dan katılan okullar, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları projelerimizde yer aldı.
Bkz.: www.bilisimcimartilar.com  

NASIL KATILACAKSINIZ?
K-12 okullarında: Katılacak okulun lider öğretmeni ve/ya kurucusu/Müdürü doğrudan Hayal Köksal ile temasa geçer (Cep: 0 532 373 84 87, [email protected]). İlk görüşmeden sonra işbirliği olacaksa gerekli formlar kuruma ve/ya sorumlu lidere gönderilir ve süreç başlar.

Üniversitelerde öğrenciler kendi ekiplerini kurarak ve/ya Bölüm, başkanı, Dekan veya dersin hocası doğrudan Hayal Köksal ile iletişime geçerek (Yukardaki kanallardan) projeye katılır.

 Sivil Toplum Kuruluşları, İş Dünyası ve/ya yerel yönetimler de aynı yolu izlerler. Projeye katılım için koşullar ve adımlar için mutabakata varmak gerekmektedir.

HEDEF KİTLE:
1. K-12 sınıflarında okuyan öğrenciler  (K-12 Bilişimci Martılar)

2. Üniversite öğrencileri (Lider Martılar)

3. Engelli öğrenci veya bireyler (Engelsiz Martılar)

4. Yerel yönetimler, Sivil toplum kuruluşlarının üye ve liderleri, şirketler, sitelerde-mahallelerde oturan aileler (Toplum Martıları).

KAYITLAR 31 OCAK 2024 TARİHİNDE SONA ERER.

PROJELER 17 HAZİRAN 2024 TARİHİNDE TESLİM EDİLİR.

YÖNLENDİRMELİ BİR PROJE OLDUĞUNDAN ZORUNLU HER ADIM DIŞINDA DA İSTEYEN EKİPLERE EKSTRA DANIŞMANLIK VERİLİR.

Başarılar dileriz.

Doç.Dr. Hayal KÖKSAL                                                                                    Mehmet GÜL    
Proje Tasarımcısı ve Koordinatörü                                                       Bilişim Teknolojileri  Danışmanı

www.bilisimcimartilar.com    
[email protected]    [email protected]       [email protected]  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir