YENİLİKÇİ İMECE DERNEĞİ 2023 YILI FAALİYET RAPORU

YENİLİKÇİ İMECE DERNEĞİ’NİN SARIYER KENT KONSEYİ EĞİTİM ÇALIŞMA GRUBUNU DA YANINA ALARAK 2023 YILINDA YÜRÜTTÜĞÜ ETKİNLİKLER ŞÖYLEDİR:

YAPILAN ETKİNLİKLER

EĞİTİM ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTILARI             

30.11.2022: YİMEDER’den 4 üyenin Sarıyer Kent Grubu, Eğitim Çalışma Grubunda yer alması.

13.12.2022: Tanışma ve Kolaylaştırıcının bilgilendirmesi

06.01.2023: Stratejik Planlama hazırlık toplantısı

16.01.2023: Google Meet üzerinden tüm ekibin Stratejik plan konusunda bilgilendirilmesi ve görüş  alınması

26.01.2023: Yeniköy Spor Kulübü Cafesinde EÇG üyeleriyle “Yazarlar Günü”nün son hazırlık toplantısı

03.02.2023: Yeniköy Spor Kulübünde EÇG üyeleriyle etkinlik planlaması

EĞİTİMLER:

13.01.2023: EÇG üyelerine “Proje Yönetimi Eğitimi” ve Bilişimci Martı Projelerinin tanıtımı

21.01.2023: Ayazağa Rauf Denktaş Kültür Merkezinde SAGEM ekiplerine ve Sarıyer Kent Konseyinin diğer çalışma gruplarından gelen katılımcılara “Proje Yönetimi Eğitimi” verilmesi ve Bilişimci Martı Projesinin tanıtılması.

15.03.2023: SAGEM Martılarının öğretmenlerine Zoom Toplantısıyla ikinci adım eğitim verildi.

ETKİNLİKLER (BAHAR AYLARI)

18.01.2023: Yazarlar Buluşması için 4 yazarın kendilerini tanıttığı “ Gooogle meet” toplantısı yapıldı.

27.01.2023: YAZARLAR BULUŞMASI (Yaşar Kemal Kültür Merkezi)

22.02.2023: EÇG üyelerinin ve yaptıkları etkinliklerinin tanıtıldığı ilk etkinlikte Rüzgar Çankaya’nın Yaşam Koçluğu ve Depremde Koçluk söyleşisi (Zoom talk).

07.03.2023: Depremde Masal Öğretmenliği_Nilüfer Özbeyle söyleşi (Zoom talk).

11.03.2023: Depremde Sanatla Rahatlama söyleşisi_Nilüfer Başman ve Deniz Koca (Zoom talk)

17.03.2023: OKUMA ATÖLYESİ 1_Gülizar Gülol ile Orhan Kemal’i tartıştık. (Ulaş Hocayla Google Meet)

22.03.2023: Sınıfta Amfiye Proje Tabanlı ve Keyifli Öğren(t)me söyleşisi (Ulaş Hocayla Google Meet)

14.04 2023: OKUMA ATÖLYESİ_2: Körlük (J.Saramago)

26.05.2023: OKUMA ATÖLYESİ_3: Huzur (A.H.Tanpınar)

*17 NİSAN KÖY ENSTİTÜLERİNİN KURULUŞ GÜNÜ BKSM’de 14.00-16.30 saatleri arasında gerçekleştirildi. Konuşmacılar: CHP Eski Ankara Milletvekili ve Eğitim Komisyonu Başkanı Yıldırım KAYA, Boğaziçi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Emekli Öğretim üyesi Prof.Dr. Rıfat OKÇABOL, Köy Enstitüleri çalışmaları olan Doç.Dr. Hayal KÖKSAL ve Köy Enstitülü kızı, öğretmen Nilüfer ÖZBEY oldu.

* Sarıyerde yürütülmekte olan 5 SAGEM grubumuzdan birinde ortaya çıkan anket sorunu nedeniyle projeler iptal edildi. Bir TOPLUM martısı projesi ise 2. Yılını sürdürmektedir. Proje Haziran 2024 tarihinde sona erecektir.

YAZ VE GÜZ AYLARI:

Yaz aylarında sanal sohbet toplantıları yapıldı.

•             22 Eylül tarihinde İSO Konferans salonunda AB projeleri tanıtım gününe dernek olarak katılıp ortak arama sunularında YİMEDER sunusu yapıldı.

•             23 Eylül 2023 tarihinde yapılan Sarıyer 10. Uluslararası Edebiyat Günlerine YİMEDER üyeleri Mehmet Özdemir ve Hayal Köksal imza günleriyle katılım sağladı.

•             19-21 Ekim tarihlerinde Hayal Köksal Fenerbahçe Üniversitesinde gerçekleşen YÖÇAD Uluslararası Konferansına YİMEDER Başkanı olarak katılıp bildiri sundu.

•             Uluslararası 20. Bilişimci Martı projelerinin değerlendirmeleri yaz boyu devam etti ve Ekim ayı başında ilan edildi. Projeye Hindistan’dan 2, Nepal’den 1 ve Pakistan’dan 1 proje katıldı.

“HAYALLERİNİ GERÇEĞE ÇEVİRENLER” Söyleşi programı oluşturarak farklı çalışma grubu uzmanlarıyla Zoom söyleşileri gerçekleştirip bu söyleşileri YouTube Kanalına yüklemek ve böylece  sürekli olarak gençlerin ve tüm ilgi duyanların söyleşileri izlemesi amaçlandı. Bu kararın ardında; söyleşilerin sanal ortamda ebedileştirilmesi,  geçen dönem salon bulmakta yaşanan sıkıntılar, yeterli izleyici kitlesini etkinlik ortamında toplama zorluğu ve zaman kısıtları yatmaktaydı. Söyleşinin Zoom talk olarak yapıldıktan sonra YouTube sayfamıza yüklenmesi gerçekleşti. Bu söyleşiler 11 Eylül ve 15 Aralık 2023 tarihleri arasında yapıldı. Bkz. Ek 2.

•29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetimizin 100. Yılı nedeniyle EÇG üyemiz Nezihe Tatar tarafından 28 Ekim akşamı bir Zoom toplantısı yapıldı:

•Ayazağa Yaşam Evinde Huzur Mahallesi Muhtarlığı işbirliğiyle Ayda bir “Öğretmen Eğitimi” programının başlatılması düşünüldü. 2 toplantı gerçekleştirildi. Ancak ilk toplantıya 20 sonrasında ise 6 kişi katılınca vaz geçildi. Bunun üzerine Anadolu’ya açılıp Üniversiteler ve okullarda eğitim seminerleri verme fikri hayata geçirildi:

*2 Kasım 2023 tarihinde Erciyes Üniversitesi, Eğitim fakültesi öğretim elemanları ve 300 öğrencisine “Proje Tabanlı Eğlenceli Sınıf Yönetimi” semineri verildi, akabinde imza günü yapıldı.

*3-5 Kasım tarihlerinde yine aynı üniversitede İngilizce Eğitimi Derneği (İNGED) International ELT Conference’da “Invited keynote” olarak sunum yapıldı.

*24 Kasım Öğretmenler Güününde Datça Kaymakamlığı ve İlçe MEM işbirliğiyle Öğretmenler Günü söyleşisi yapıldı.

*28 Kasım 2023 tarihinde Çanakkale TESUD (Türkiye Emekli Subaylar Derneği) davetlisi olarak TESUD üye ve ailelerine Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim söyleşisi yapıldı.

* 2-3 Aralık tarihlerinde Nobel yayıncılığın davetiyle Ankara Kitap Fuarına katılınıp imza günleri yapıldı.

* 13 Aralık Çarşamba günü İstanbul Aydın Üniversitesi, Eğitim Fakültesi öğrencilerine konferans ve imza günü yapıldı.

•Geçtiğimiz yıl başladığımız Uluslararası Bilişimci Martılar Toplum Martıları kategorisindeki ekibimizin projeye daha içten ve yoğunlukla sarılarak 30 Haziran 2024 tarihine kadar proje ürünlerinin hazırlayarak basıma hazırlanması ve bu çalışmanın Hindistan’daki CMS’de gerçekleştirilecek Aralık 2024 tarihinde  Uluslararası bir ortamda üyelerin katılımıyla sunulması karara bağlandı.

•Orta vadeli planlarımız arasında yer alan GELİŞİM ATÖLYESİ bünyesinde gönüllü olan sevgili Mehmet Özdemir ile “Matematik ve Felsefe”, Nilüfer Özbey ile “Yenilikçi Yaklaşımlar ve biz” , Hayal Köksal ile de “Proje Tabanlı Eğlenceli Eğitim” eğitimlerinin başlatılması yeni yılda planlanacak. Diğer istekli üyelerimizi de aramızda görmekten mutlu olacağız. Örneğin Fethiye Yerel Tohumla ortak tarım dersleri gibi…

2024 YILI PLANLARIMIZ:

• NUTUK okumaları rahatsızlıklar ve yer sorunu nedeniyle 11 Ocak 2024 tarihinde 5 hafta sürmek üzere planlandı. İlk toplantı yapıldı. Sonraki toplantılar Yaşar Kemal Kültür Merkezinde gerçekleştirilmeye devam edecekti ancak konuşmacı Nezihe Tatar’ın rahatsızlanması nedeniyle program ertelenmek zorunda kalındı.

  • 21.ULUSLARARASI BİLİŞİMCİ MARTI PROJELERİ bu yıl da gerçekleşecek. Sosyal Sorumluluk ve Gönüllülük teması altında kayıt yaptıracak ekipler için son başvuru tarihi: 31 Ocak 2024. Geçen yıldan beri devam eden TOPLUM MARTILARI” ekibimiz çalışmasının 2. Yılında bir kitap çıkarmayı amaçlıyor.
  • YİMEDER GELİŞİM ATÖLYESİ bünyesinde dersler ve söyleşiler başlıyor. İlk eğitim programı; “MATEMATİK VE FELSEFE” üzerinde ve Dr. Mehmet ÖZDEMİR tarafından verilecek. Daha sonra Hayal KÖKSAL, Nilüfer ÖZBEY ve istekli diğer arkadaşlarımızın söyleşileri eklenecektir. İlk söyleşiler ücretsiz, sonrakiler ise Derneğimize saati Min. 200 Liralık bağışla gerçekleşecek, bağışın yarısı konuşmacıya verilecektir.

GEÇEN YIL GERÇEKLEŞTİRİLEN ZOOM TOPLANTILARI YOUTUBE SAYFAMIZA EKLENDİ. https://www.youtube.com/channel/UCFkqgllCXLnvmMhrr1qqmOQ  

Sevgi ve saygılarımızla.

Doç.Dr.Hayal KÖKSAL
Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir